Maja och Svante cupvinnare

  • 7 apr 2025

Smålands ”höjdare” för ungdomar är Pölder cup som inleddes med natt-DM och fortsatte i Blomstermåla med Ålems OK som arrangör. Där kom klubbens två första segrar i årets cup genom Maja Nylund och Svante Nilsson.

Maja, som också sprang natt-DM och där blev trea, vann på ostkusten med futtiga sex sekunder före en IKHP-tös. Men, totalt tog hon över ledningen och är åtta poäng före en duo. Delad femma är Astrid Nilsson som på natten var fyra och i Ålems tävling åtta.

I klassen H12 slog Svante Nilsson till rejält och formligen krossade motståndarna. Han var hela 2.54 före andre killen och är nu fyra totalt. I samma klass knep Alexander Carrigan åtta cuppoäng och är tolva totalt.

I övrigt var medlemmar och tävlade i Skåne, Göteborg och Västergötland. Då handlade det framför allt om veteraner och bästa insatserna sågs i Tibrodubbeln. I lördagens medeldistans noterades fyra förnämliga insatser där de våra bara var två–tre minuter från täten. Arne Andersson tog fina skalper i H70 med tredjeplacering och samma pallplats intog Björn Andersson i H55. Fjärdeplaceringar blev det för Kristina Johansson i D60 och Tommy Ask i H55. Tommys insats var positivt överraskande och kanske en tankeställare för ”bossen” Björn…

Arne gjorde åter ett av sina bättre lopp på länge även i söndagens långtävling. Då blev det sjätte plats, men före var Kenneth Waltersson som kom tvåa, 0.33 från seger. Har månne ”KW” börjat klättringen i Sverigelistan nu..?

Dubbeltävlingar arrangerades också i Gråbo utanför Göteborg. Ina Skalberg sprang både lång och medel med facit fyra respektive sexa. Andra dagens sprang också Åsa Wadensjö Leo och kom sjua, 17 sekunder bakom Ina. Fina insatser på svårare öppna banor levererade Linnea Skalberg. Fyra på lången efter tre herrar imponerar och 22:a plats på medel bland många starka namn ser lovande ut. Dags att ställa upp i tävlingsklass..!

Kommande helg bjuds en tävling på närmare håll då FK Finn har distriktstävling i Ljungbys utkant. 21 BSOK:are är anmälda och med några direktstarter kan det bli årets hittills största representation. Vid en av Hallandspremiärens lopp startade 24 från klubben.

/ Sölve Andersson